Terveysneuvontapisteet

Terveysneuvontapisteissä voi vaihtaa käytetyt ruiskut ja neulat puhtaisiin.

Yhteystiedot päivitetty 13.6.2017

Espoo

Espoon Linkki
Siltakuja 3 E, 02770 Espoo
puh. 046 877 2563 ja 09 8162 7360 (sairaanhoitaja)
puh. 050 381 0295 ja 09 8162 7360 (sairaanhoitaja)
puh. 043 825 7966 ja 09 8162 7360 (sosiaaliohjaaja)
Avoinna ma, ti ja to klo 13.30–15.30 ja ke klo 16–18, perjantaisin suljettu

Espoon selviämishoitoasemalla (Vitikka 1 E 1, 02630 Espoo) on saatavilla 24 h puhtaita ruiskuja ja neuloja, mahdollista myös palauttaa pieniä määriä käytettyjä ruiskuja ja neuloja.

Forssa

Forssan Terho
Sortohaankatu 3 (A-klinikka), 30100 Forssa
puh. 03 4191 2410
Yhteyshenkilö: Johanna Romu, puh. 050 4688 956, johanna.romu(at)fshky.fi 
Avoinna ma klo 8–16, ti–to klo 8–12 ja pe klo 8–14

Helsinki

Drop In Kannelmäki 
Klaneettitie 11, 00420 Helsinki
puh. 050 502 7582
Avoinna ma ja pe 12–16

Drop In Kurvi 
Pääskylänrinne 5 B, 00500 Helsinki
puh. 050 566 0994
Avoinna ma–pe klo 12–16

Drop In Malmi 
Kunnantie 2 (käynti sisäpihalta Kirkonkyläntie 18), 00700 Helsinki
puh. 050 438 6650
Avoinna ti ja to klo 12–16

Itiksen Symppis 
Turunlinnantie 14 A, 00930 Helsinki
puh. 040 637 8837
Avoinna ma–pe klo 9–14

Kontulan Symppis 
Keinulaudankuja 4 (ostoskeskus), 00940 Helsinki
puh. 040 149 5302
Avoinna ma–pe klo 9–14

Hyvinkää

Hyvinkään Tykki
Martinkatu 5, 05800 Hyvinkää
puh. 040 593 1176
Yhteyshenkilö: Minna Palmunen, puh. 040 621 3237, minna.palmunen(at)hyvinkaa.fi
Avoinna ma klo 14–16

Hämeenlinna

Hämeenlinnan Living Room
Birger Jaarlinkatu 21 B 36, 13100 Hämeenlinna
puh. 050 509 1581
Avoinna ma ja ke klo 12–15.30, ti ja to klo 11–15.30 sekä pe klo 11–14

Joensuu

Joensuun Vinkki
Rantakatu 9, 80100 Joensuu
Postiosoite: Noljakantie 17 B, 80130 Joensuu
Yhteyshenkilö: Kimmo Uusoksa, puh. 050 325 2895, kimmo.uusoksa(at)siunsote.fi
Avoinna ti klo 14–16

Jyväskylä

Jyväskylän Visiittipiste
Matarankatu 4, 40100 Jyväskylä
puh. 040 830 8661
Yhteyshenkilö: Erja Blomberg, puh. 040 7426 576, erja.blomberg(at)sovatek.fi
Avoinna ke klo 14–15.30

Liikkuvan terveysneuvontapalvelun tilaaminen

Kemijärvi

Kemijärven terveysneuvonta
Varsitie 12 (Varsitupa), 98120 Kemijärvi
puh. 0400 469 734 ja 045 6772 260
Yhteyshenkilö: Marjaana Niemelä, marjaana.niemela(at)kemijarvi.fi
Avoinna ma klo 13–16

Kitee

Kiteen Vinkki
Kiteentie 27, 82500 Kitee
puh. 040 1050 570
Avoinna parillisina viikkoina pe klo 14–15

Kokkola

Kokkolan Vaihtari
Mariankatu 28 (pääterveysasema, H-ovi), 67200 Kokkola
puh. 040 8068 101
Yhteyshenkilö: Tiina Ruppa, tiina.ruppa(at)ventuskartano.fi
Avoinna ma klo 16–17.30

Kotka

Kotkan Vinkki
Turvalantie 2, 48700 Kotka
puh. 040 6704 609
Yhteyshenkilö: Kirsi Wass, kirsi.wass(at)a-klinikka.fi
Avoinna ti ja to klo 14.30–15.50

Kouvola

Kouvolan Vinkki
Oikokatu 2 B, 45100 Kouvola
puh. 045 6361 822
Yhteyshenkilö: Anu Inkeroinen, anu.inkeroinen(at)a-klinikka.fi
Avoinna ma ja ke klo 15.30–18 

Kuopio

Terveysneuvontapiste Portti
Vuorikatu 31–33 (katutaso), 70100 Kuopio
puh. 044 7183 696
portti(at)ksps.fi
Yhteyshenkilö: Heidi Gäsman, heidi.gasman(at)ksps.fi
Avoinna ma klo 13–16, ti klo 16–18 ja to klo 13–16

Kuusamo

Avopalvelukeskus Kuusela
Apajatie 26, 93600 Kuusamo
puh. 0400 306 544 (tai 040 700 7443)
Yhteyshenkilö: Sonja Kesonen, sonja.kesonen(at)kuusamo.fi 
Aukioloajat vaihtelevat, pyydä tiedot puhelimitse

Lahti

Terveysneuvontapiste Jelppi
Rauhankatu 7, 15110 Lahti
puh. 044 3833 002
Yhteyshenkilö: Sanna Lappalainen, jelppi(at)phnet.fi
Avoinna ma klo 12–16, ti klo 14–18 ja ke klo 12–16
Asiointiaika elämänmuutokseen pyrkiville (ei välineiden vaihtoa) to klo 12–16

Lappeenranta

Etelä-Karjalan sosiaali- ja terveyspiirin Neupis
Valto Käkelän katu 1 (keskussairaala, 0. krs), 53130 Lappeenranta
puh. 040 127 4168
neupis(at)eksote.fi
Yhteyshenkilö: Sanna Niskanen, sanna.niskanen(at)eksote.fi
Avoinna ma-ti 12-16 ja pe 12–15

Laukaa

Laukaan Visiitti
Kantolantie 12 (terveysasema), 41340 Laukaa
puh. 014 2690 510
Yhteyshenkilö: Marjut Valkonen, marjut.valkonen(at)laukaa.fi
Avoinna to klo 14.30–15

Lohja

Lohjan Helppi
Sepänkatu 7, 08100 Lohja
puh. 044 3740 124
Yhteyshenkilö: Leena Lasila, leena.lasila(at)lohja.fi
Avoinna ma, ti ja to klo 12–16

Mikkeli

Mikkelin Vinkki
Kiiskinmäenkatu 5-7 (Pankalammen hyvinvointikeskus), 50130 Mikkeli
puh. 044 794 5729
Yhteyshenkilö: Jaana Backman-Jäppinen, jaana.backman-jappinen(at)essote.fi
Avoinna ma klo 10-12, ti klo 13-15 ja to klo 15-16

Oulu

Oulun Vinkki
Kajaanintie 46 (hyvinvointikeskus, AG-talo, 1. krs), 90220 Oulu
puh. 044 7036 257 ja 044 703 6160
Yhteyshenkilö: Mari Auvinen, puh. 044 7036 094, mari.auvinen(at)ouka.fi
Avoinna ke klo 16–18

Outokumpu

Outokummun terveysneuvonta
Sairaalankatu 8 (terveyskeskus), 83500 Outokumpu
puh. 050 5238 563
Yhteyshenkilöt: Helena Mustonen ja Anne Heinonen, etunimi.sukunimi(at)siunsote.fi
Avoinna ti klo 15–16.30

Pieksämäki

Pieksämäen Vinkki
Tapparakatu 1–3 (päihdepoliklinikka), 76100 Pieksämäki
puh. 015 7884 420, 044 3686 774
Yhteyshenkilö: Laura Reinikainen, laura.reinikainen(at)pieksamaki.fi
Avoinna ti klo 15–15.45

Pori

Porin Helppi
Muistokatu 4 (Sininauhan ensisuoja), 28120 Pori
puh. 044 7010 731
Yhteyshenkilö: Vesa-Matti Lehtinen, vesa-matti.lehtinen(at)pori.fi
Avoinna ti ja to 14–16

Porvoo

Porvoon Vinkki
Piispankatu 22 (Itäinen terveysasema), 06100 Porvoo
puh.019 5204 527
paihdeklinikka(at)porvoo.fi
Avoinna to klo 14–16

Raahe

Raahen Vinkki
Rantakatu 4 (Raahen sairaala, sisäänkäynti T2), 92100 Raahe
Avoinna parillisen viikon to klo 16-18 

Rauma

Rauman Vinkki
Lyseokatu 7 (Toivontalo), 26100 Rauma
puh. 02 8223 876 ja 044 0684 959
Avoinna ma–pe klo 8–14

Riihimäki

Riihimäen Vinkki
Penttilänkatu 5 (terveyskeskus), 11100 Riihimäki
puh. 019 7585 960 (klo 8.30–10)
Yhteyshenkilö: Anneli Pöntynen-Wilska, anneli.pontynen-wilska(at)riihimaki.fi
Avoinna ti ja to klo 12.30–14

Rovaniemi

Rovaniemen Pomppu
Maakuntakatu 29–31 A, 3. krs, 96200 Rovaniemi
puh. 040 4873 030
Yhteyshenkilö: Johanna Puolakka, johanna.puolakka(at)rovala.fi
Avoinna ti klo 12–15

Salo

Salon Uukkari
Kirkkokatu 5, 24100 Salo
puh. 044 7745 261 (aukioloaikoina)
Yhteyshenkilö: Katja Marjanen, katja.marjanen(at)salo.fi
Avoinna to klo 15–17

Savonlinna

Itä-Savon sairaanhoitopiirin Siili
Keskussairaalantie 6 (keskussairaala, F-talo, 2. krs), 57120 Savonlinna
puh. 044 4173 359
Yhteyshenkilö: Anne Kosonen, anne.kosonen(at)isshp.fi
Avoinna ma klo 13–16

Seinäjoki

Seinäjoen Häläppäri
Vapaudentie 20, 60100 Seinäjoki
puh. 044 4255 223
Yhteyshenkilö: Satu Koivuranta, satu.koivuranta(at)seinajoki.fi
Avoinna ma klo 14.15–16

Tampere

Tampereen huumehoidon avopalvelut Jeesi
Terveysneuvonta (ent. Nervi)
Hammareninkatu 10, 33100 Tampere
Postiosoite: Sumeliuksenkatu 13 A 2, 33100 Tampere
puh. 040 167 6514
Yhteyshenkilö: Minna Saari, minna.saari(at)a-klinikka.fi
Avoinna ma, ke ja pe klo 12.30–15.30

Päihdepalveluyksikkö Hämeenpuisto
Hämeenpuisto 27, 33210 Tampere
puh. 050 311 4334
Yhteyshenkilö: Taina Hirvonen, taina.hirvonen(at)hoiva.fi
Avoinna ma–to 13-15, pe 13-14.30

Turku

Turun Milli
Aninkaistenkatu 10 B, 20100 Turku
puh. 02 2662 470
Yhteyshenkilö: Sanna Järvensivu, sanna.jarvensivu(at)turku.fi
Avoinna ma ja to klo 12–18, pe klo 12–16

Vaasa

Vaasan Tipsi
Raastuvankatu 28, 65100 Vaasa
puh. 040 1780 072
Yhteyshenkilö: Ari Lyttinen, ari.lyttinen(at)vaasa.fi
Avoinna ti ja to klo 14–16

Valkeakoski

Valkeakosken Step
Valtakatu 31 C (A-klinikka), 37600 Valkeakoski
puh. 040 3357 370
Yhteyshenkilö: Tiina Viitanen, tiina.viitanen(at)valkeakoski.fi
Avoinna ma–pe klo 9–10.30

Vantaa

Tikkurilan Vinkkari
Kielotie 11 (terveysasema), 01300 Vantaa
puh. 09 8392 0229
Avoinna ma klo 14–19 ja to klo 12–15

Myyrmäen Vinkkari
Jönsaksentie 4 (terveysasema), 01600 Vantaa
puh. 09 8392 6068
Avoinna ke klo 12–15.30 ja pe klo 12–15

Liikkuvan terveysneuvonnan (auto) pysähtymispaikat ja -ajat

 

Onko tiedoissa virheitä? Puuttuuko joku toimipiste listalta? Kerro oikeat tiedot meille osoitteeseen vinkki.info@a-klinikka.fi