Terveysneuvontapisteet

Terveysneuvontapisteissä voi vaihtaa käytetyt ruiskut ja neulat puhtaisiin. Osassa pisteitä on mahdollisuus testauttaa C-hepatiitti ja hiv.

Yhteystiedot päivitetty 8.2.2018. 

Espoo

Espoon Linkki
Virastopiha 3, katutaso, 02770 Espoo
puh. 046 877 2563 ja 09 8162 7360 (sairaanhoitaja)
puh. 050 381 0295 ja 09 8162 7360 (sairaanhoitaja)
puh. 043 825 7966 ja 09 8162 7360 (sosiaaliohjaaja)
Avoinna ma klo 11.30-15.30, ti 11.30-15.30, ke 11.30-17.30, to 11.30-15.30 ja pe 8.30-12 
Yhteyshenkilö: Emmi Räihä, emmi.raiha(at)espoo.fi

Espoon selviämishoitoasemalla (Vitikka 1 E 1, 02630 Espoo) on saatavilla 24 h puhtaita ruiskuja ja neuloja, mahdollista myös palauttaa pieniä määriä käytettyjä ruiskuja ja neuloja.

Forssa

Forssan Terho
Sortohaankatu 3 (A-klinikka), 30100 Forssa
puh. 03 4191 2410
Yhteyshenkilö: Johanna Romu, puh. 050 4688 956, johanna.romu(at)fshky.fi 
Avoinna ma klo 8–16, ti–to klo 8–12 ja pe klo 8–14

Helsinki

Drop In Kannelmäki 
Klaneettitie 11, 00420 Helsinki
puh. 050 502 7582
Avoinna ma ja pe 12–16

Drop In Kurvi 
Pääskylänrinne 5 B, 00500 Helsinki
puh. 050 566 0994
Avoinna ma–pe klo 12–16

Drop In Malmi 
Kunnantie 2 (käynti sisäpihalta Kirkonkyläntie 18), 00700 Helsinki
puh. 050 438 6650
Avoinna ti ja to klo 12–16

Drop In-pisteiden yhteyshenkilö: Salli Laine, salli.laine(at)hoiva.fi

Itiksen Symppis 
Turunlinnantie 14 A, 00930 Helsinki
puh. 040 637 8837
Avoinna ma–pe klo 9–14

Kontulan Symppis 
Keinulaudankuja 4 (ostoskeskus), 00940 Helsinki
puh. 040 149 5302
Avoinna ma–pe klo 9–14

Symppisten yhteyshenkilö: Sirpa Simpanen, sirpa.simpanen(at)hel.fi

Hyvinkää

Hyvinkään Tykki
Martinkatu 5, 05800 Hyvinkää
puh. 040 593 1176
Yhteyshenkilö: Minna Palmunen, puh. 040 621 3237, minna.palmunen(at)hyvinkaa.fi
Avoinna ma klo 14–16

Hämeenlinna

Hämeenlinnan Vinkki
Viipurintie 1–3 G, 13200 Hämeenlinna
puh. 050 509 1581
Avoinna ma ja ke klo 13–15 sekä pe klo 12–14

Imatra

Imatran Neupis
Tainionkoskentie 1, 55100 Imatra
puh. 040 651 1866, neupis(at)eksote.fi
Yhteyshenkilö: Sanna Niskanen, sanna.niskanen(at)eksote.fi
Avoinna ma ja to klo 12-14

Joensuu

Joensuun Vinkki
Noljakantie 17 B (parkkipaikan viereinen ovi), 80130 Joensuu
Yhteyshenkilö: Kimmo Uusoksa, puh. 050 325 2895, kimmo.uusoksa(at)siunsote.fi
Avoinna ti klo 14–16

Jyväskylä

AutoVisiitti
Liikkuva terveysneuvontapalvelu AutoVisiitti
VisiittiAuto liikkuu erillisen aikataulun mukaisesti
Tarkemmat tiedustelut auton sijainnista numerosta 040 830 8661
Yhteyshenkilö: Erja Blomberg, puh. 040 7426 576, erja.blomberg(at)sovatek.fi

Kemi

Neulojen ja ruiskujen vaihto- ja palautuspiste Kemi (Sauvonsaaren terveyskeskus)
Kauppakatu 22, 94100 Kemi
Yhteyshenkilö: Anne Liikamaa, anne.liikamaa(at)kemi.fi
Avoinna to 8-15

Kemijärvi

Kemijärven terveysneuvonta
Varsitie 12 (Varsitupa), 98120 Kemijärvi
puh. 040 189 5620
Yhteyshenkilö: Tanja Mykkänen, tanja.mykkanen(at)kemijarvi.fi
Avoinna ma klo 13–15

Kitee

Kiteen Vinkki
Kiteentie 27, 82500 Kitee
puh. 040 1050 570
Avoinna parillisina viikkoina pe klo 14–15

Kokkola

Kokkolan Vaihtari
Mariankatu 28 (pääterveysasema, H-ovi), 67200 Kokkola
puh. 040 8068 101
Yhteyshenkilö: Tiina Ruppa, tiina.ruppa(at)soite.fi
Avoinna ma klo 16–17.30

Kotka

Kotkan Vinkki
Turvalantie 2, 48700 Kotka
puh. 040 6704 609
Yhteyshenkilö: Kirsi Wass, kirsi.wass(at)a-klinikka.fi
Avoinna to klo 14.30-15.50

Kouvola

Kouvolan Vinkki (Kouvolan Vinkki on toistaiseksi suljettu kilpailutuksen vuoksi)
Oikokatu 2 B, 45100 Kouvola
puh. 045 6361 822
Yhteyshenkilö: Anu Inkeroinen, anu.inkeroinen(at)a-klinikka.fi
Avoinna ma ja ke klo 14.30-17 

Kuopio

Terveysneuvontapiste Portti
Vuorikatu 31–33 (katutaso), 70100 Kuopio
puh. 044 7183 696
portti(at)ksps.fi
Yhteyshenkilö: Heidi Gåsman, heidi.gasman(at)ksps.fi
Avoinna ma klo 13–16, ti klo 16–18 ja to klo 13–16

Kuusamo

Avopalvelukeskus Kuusela
Apajatie 26, 93600 Kuusamo
puh. 0400 306 544 (tai 040 700 7443)
Yhteyshenkilö: Sonja Kesonen, sonja.kesonen(at)kuusamo.fi 
Aukioloajat vaihtelevat, pyydä tiedot puhelimitse

Lahti

Terveysneuvontapiste Jelppi
Rauhankatu 7, 15110 Lahti
puh. 044 3833 002
Yhteyshenkilö: Sanna Lappalainen, jelppi(at)phnet.fi
Avoinna ma klo 12–16, ti klo 14–18 ja ke klo 12–16
Asiointiaika elämänmuutokseen pyrkiville (ei välineiden vaihtoa) to klo 12–16

Lappeenranta

Lappeenrannan Neupis
Valto Käkelän katu 1 (keskussairaala, 0. krs), 53130 Lappeenranta
puh. 040 194 4896, neupis(at)eksote.fi
Yhteyshenkilö: Sanna Niskanen, sanna.niskanen(at)eksote.fi
Avoinna ma-ti 13-16 ja pe 12–15

Laukaa

Laukaan Visiitti
Kantolantie 12 (terveysasema), 41340 Laukaa
puh. 014 2690 510 tai 014 2690 514
Yhteyshenkilö: Marjut Valkonen, marjut.valkonen(at)seututk.fi
Avoinna to klo 14.30–15.10

Lohja

Lohjan Helppi
Sepänkatu 7, 08100 Lohja
puh. 044 3740 124
Yhteyshenkilö: Leena Lasila, leena.lasila(at)lohja.fi
Avoinna ma, ti ja to klo 12–16

Mikkeli

Mikkelin Vinkki
Porrassalmenkatu 35-37 (keskussairaalan tilat), 50100 Mikkeli
puh. 044 794 5729
Yhteyshenkilö: Jaana Backman-Jäppinen, jaana.backman-jappinen(at)essote.fi
Avoinna ma klo 10-12, ti klo 13-15 ja to klo 12-13

Muurame

Muuramen Visiitti
Liikkuva terveysneuvontapalvelu AutoVisiitti 
Muuramen keskustassa torstaisin klo 14-15 
Auton voi tilata numerosta 040 830 8661
Yhteyshenkilö: Erja Blomberg, puh. 040 7426 576, erja.blomberg(at)sovatek.fi

Mäntyharju

Mäntyharjun Vinkki
Sairaalantie 3, 52700 Mäntyharju (Mäntyharjun hyvinvointikeskus, huone 17)
Avoinna parittomien viikkojen torstaina klo 15-16
Yhteyshenkilö: Asta Hoteila, puh. 040 061 3472, asta.hoteila(at)essote.fi

Oulu

Oulun Vinkki
Kajaanintie 46 (hyvinvointikeskus, AG-talo, 0 krs.), 90220 Oulu
puh. 044 7036 257 ja 044 703 6160
Yhteyshenkilö: Mari Auvinen, puh. 044 7036 094, mari.auvinen(at)ouka.fi
Avoinna ma klo 16-17, ke klo 16–18

Outokumpu

Outokummun terveysneuvonta
Sairaalankatu 8 (terveyskeskus), 83500 Outokumpu
puh. 050 5238 563
Yhteyshenkilöt: Helena Mustonen ja Anne Heinonen, etunimi.sukunimi(at)siunsote.fi
Avoinna ti klo 15–16.30

Pieksämäki

Pieksämäen Vinkki
Lampolahdenkatu 8, 2. krs, 76100 Pieksämäki
puh. 015 7884 420
Yhteyshenkilö: Laura Reinikainen, laura.reinikainen(at)pieksamaki.fi
Avoinna ti klo 15–15.45

Pori

Porin Helppi
Muistokatu 4 (Sininauhan ensisuoja), 28120 Pori
puh. 044 7010 731
Yhteyshenkilö: Maarit Korpela, maarit.korpela(at)pori.fi
Avoinna ti ja to 14–16

Porvoo

Porvoon Vinkki
Piispankatu 22 (Itäinen terveysasema), 06100 Porvoo
puh. 040 484 1722
Yhteyshenkilö: Lotta Holopainen, lotta.holopainen(at)porvoo.fi
Avoinna to klo 13-15

Raahe

Raahen Vinkki
Rantakatu 4 (Raahen sairaala, sisäänkäynti T2), 92100 Raahe
Avoinna parillisen viikon to klo 16-18 

Rauma

Rauman Vinkki
Lyseokatu 7 (Toivontalo), 26100 Rauma
puh. 02 8223 876 
Yhteyshenkilö: Teresa Raita, p. 044 0684 959, teresa.raita(at)rskl.fi
Avoinna ma-pe klo 8-14 

Riihimäki

Riihimäen Vinkki
Penttilänkatu 5 (terveyskeskus), 11100 Riihimäki
puh. 019 7585 960 (klo 8.30–10)
Yhteyshenkilö: Anneli Pöntynen-Wilska, anneli.pontynen-wilska(at)riihimaki.fi
Avoinna ti ja to klo 12.30–14

Rovaniemi

Rovaniemen Pomppu
Maakuntakatu 29–31 A, 3. krs, 96200 Rovaniemi
puh. 040 4873 030
Yhteyshenkilö: Johanna Puolakka, johanna.puolakka(at)rovala.fi
Avoinna ti klo 12–15

Saarijärvi

Saarikan alueen päihdetiimi
Sivulantie 11 (Perusturvaliikelaitos Saarikka), 43100 Saarijärvi
puh. 044 711 4534 tai 044 459 8555
Yhteyshenkilöt: Katriina Mäkeläinen, katriina.makelainen(at)saarikka.fi & Anu Paananen, anu.paananen(at)saarikka.fi
Avoinna sovitusti, lisätietoja p. 044 711 4534

Salo

Salon Uukkari
Asemakatu 2, 24100 Salo
Avoinna to klo 15-17
Yhteyshenkilö:
Katja Marjanen katja.marjanen@salo.fi p. 044 772 3556 tai
Minna Heinä minna.heina@salo.fi  p. 044 772 3745

Sastamala

Sastamalan terveysneuvontapiste
Ojansuunkatu 1 A, 3. krs (Mielipiste), 38200 Sastamala
Yhteyshenkilö: Antti Paukkunen, puh. 040 661 9399, antti.paukkunen(at)sastamala.fi
Avoinna parittomien viikkojen tiistaina klo 12-13.30

Savonlinna

Itä-Savon sairaanhoitopiirin Siili
Keskussairaalantie 6 (keskussairaala, F-talo, 2. krs), 57120 Savonlinna
puh. 044 4173 359
Yhteyshenkilö: Anne Kosonen, anne.kosonen(at)sosteri.fi
Avoinna ma klo 13–16

Seinäjoki

Seinäjoen Häläppäri
Vapaudentie 20, 60100 Seinäjoki
puh. 044 4255 223
Yhteyshenkilö: Satu Koivuranta, satu.koivuranta(at)seinajoki.fi
Avoinna ma klo 14.15–16

Tampere

Tampereen huumehoidon avopalvelut Jeesi
Terveysneuvonta (ent. Nervi)
Hammareninkatu 10, 33100 Tampere
Postiosoite: Sumeliuksenkatu 13 A 2, 33100 Tampere
puh. 040 167 6514
Yhteyshenkilö: Minna Saari, minna.saari(at)a-klinikka.fi
Avoinna ma, ke ja pe klo 12.30–15.30

Päihdepalveluyksikkö Breikki
Hämeenpuisto 27, 33210 Tampere
puh. 050 437 2354
Yhteyshenkilö: Mirka Haapasaari, mirka.haapasaari(at)hoiva.fi
ma-ti, to klo 13-15, pe 13-14:30.

Liikkuvan terveysneuvonnan (auto) pysähtymispaikat ja -ajat

Turku

Turun Milli
Aninkaistenkatu 10 B, 20100 Turku
puh. 02 2662 470
Yhteyshenkilö: Sanna Järvensivu, sanna.jarvensivu(at)turku.fi
Avoinna ma ja to klo 12–18, pe klo 12–16

Vaasa

Vaasan Tipsi
Raastuvankatu 28, 65100 Vaasa
puh. 040 1780 072
Yhteyshenkilö: Ari Lyttinen, ari.lyttinen(at)vaasa.fi
Avoinna ti ja to klo 14–16

Valkeakoski

Valkeakosken Step
Särpimäenkatu 27 (A-klinikka), 37600 Valkeakoski
puh. 040 335 7368
Yhteyshenkilö: Johanna Penttilä, johanna.penttila(at)valkeakoski.fi
Avoinna ma–pe klo 9–10.30

Vantaa

Tikkurilan Vinkkari
Kielotie 11 (terveysasema), 01300 Vantaa
puh. 040 6501648
Avoinna ma klo 14–19 ja to klo 12–15 

Myyrmäen Vinkkari
Jönsaksentie 4 (terveysasema), 01600 Vantaa
puh. 040 6359052
Avoinna ke klo 12–15.30 ja pe klo 12–15

Liikkuvan terveysneuvonnan (auto) pysähtymispaikat ja -ajat

Vinkkarien yhteyshenkilö: Ulla Seppänen-Lång, ulla.seppanen-lang(at)vantaa.fi

Varkaus

Varkauden Linkki
Relanderinkatu 22, 78200 Varkaus
puh. 040 573 9013
Avoinna to klo 14-15

Ylivieska

Kioski (Ylivieskan terveyskeskus)
Kirkkotie 4, 84100 Ylivieska
puh. 08 419 5320
Yhteyshenkilö Minna Similä, minna.simila(at)kalliopp.fi
Avoinna parittomien viikkojen torstaina klo 15-16

Åland

Sprutbyte för missbrukare
(Psykiatriska kliniken)
Doktorsvägen 1, Mariehamn
Öppen på torsdagar kl. 14-16
Kontaktperson: hygienskötare Gunilla Hägglom, gunilla.haggblom(at)ahs.ax